Arašídové máslo pro zdravý životní styl a fitness

Arašídové máslo se na pultech obchodů v Česku objevilo poprvé s otevřením hranic po sametové revoluci. Do té doby jsme znali prakticky jen buráky solené nebo neloupané, které se sporadicky objevovaly v obchodech v období vánočních svátků.

73

Samotné arašídy nevyniknou tak výrazně svou chutí, pokud je chroupeme jako zdravé mlsání s rozinkami, největší požitek z nich máme, jestliže jsou rozetřené do jemného krému. Tuková složka chuť velmi zvýrazní právě v ústech a stává se, že arašídové krémy mizí z nabídek obchodů velice rychle. Podstatné je, aby nebyla másla dochucena jinými rostlinnými tuky a cukrem, jinak ztrácí na svém významu a výrobek je pak příliš přeslazený. Typickým příkladem je nugeta, kterou známe z obchodů již mnoho desítek let.

Skutečně kvalitní máslo se u nás začalo prodávat jako doplněk pro sportovce a později pro velký zájem začalo plnit obchody se zdravou výživou. Tato pochoutka k nám doputovala ze Spojených států, kde si ji lidé často dopřávají v různých variacích, obvykle jako pomazánku na bílý chléb a k posezení u kávy.

Arašídové máslo fitness

Zdravý tuk je tím hlavním důvodem, proč arašídové máslo zařadit mezi fitness zdroje. Přibližně polovinu tuku tvoří mononenasycené mastné kyseliny a zhruba třetinu polynenasycené. Tyto látky by měly nahradit, nebo být alespoň v převaze nad nasycenými tuky, zvláště živočišného původu, jako je máslo nebo sádlo. Výjimkou je kokos, jehož nasycené tuky nejsou nebezpečné pro krevní oběh.

Arašídové máslo se doporučuje doplňovat nebo střídat s vlašskými ořechy, které obsahují více omega-3 mastných kyselin, zatímco arašídy naopak převahu omega-6. 

Neměli bychom také zapomínat na to, že jsou arašídy potenciálním alergenem, přičemž se alergie může objevit i v průběhu života. Nejčastěji jsou projevy alergie mírné a k těm dramatickým dochází jen zřídka, ale přece jen je rozumné zpočátku sníst nejprve malé množství.

button_kupte-zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení