Co je to cizrna

Když se řekne „luštěniny“, většinu z vás napadnou hned tři typická slova „hrách, čočka a fazole“.  Jsou to tradiční zemědělské plodiny, s nimiž jsme se setkávali již jako děti ve školním stravování, a jsou také někde zřídka, jinde častěji, zařazovány v domácnostech do běžného jídelníčku. K významným luštěninám řadíme ovšem i cizrnu neboli římský hrách. Možná pro vás nebude překvapením, že řada lidí se s touto plodinou ještě v životě nesetkala, a někteří dokonce o ní vůbec neslyšeli.

71

Co je cizrna? Tato jednoletá bylina z čeledi bobovitých byla šlechtěna již před několika tisíci lety na Blízkém východě v oblasti dnešní Sýrie a části Turecka. Odtud pak putovala na evropský kontinent a později i do zámoří. Jejími největšími pěstiteli je v současné době Kanada, Mexiko a Indie.

Výborná jako příloha a pomazánka

Napříč Internetem kolují stovky různých receptů, jak ji připravit, její výhodou je obrovská variabilita vzhledem k její velmi jemné, nevtíravé a příjemné chuti. Hodí se jako příloha k zeleninovým polévkám, do salátů a omáček, ale většina strávníků ji zná v podobě pomazánek, nazývaných „hummus“. Ty mohou být ochucené paprikou, olivami, chilli papričkami, cuketou, rajčaty, nebo celerem.

Cizrna neobsahuje lepek, má velmi nízký glykemický index a všechny jednotlivé složky – sacharidy, proteiny i tuky jsou v ní zastoupeny v ideálním poměru. Je dobře stravitelná a vhodná i pro diabetiky a celiaky, musí se však před přípravou namáčet (nejlépe přes noc) a pokud možno vařit v tlakovém hrnci.

Obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky v podobném množství, jako hrách, a v kombinaci s obilovinou tvoří komplexní bílkovinu. Je tedy jednou z možností, jak obohatit jídelníček vegetariánům i veganům a zároveň běžným strávníkům, kteří mají zájem udělat něco pro své zdraví. Luštěniny jsou obecně považovány za pokrmy chudých a také moudrých lidí, jsou preventivním prostředkem proti civilizačním chorobám, jako je diabetes, některé druhy rakoviny, infarkt myokardu a mozkové mrtvice.  Zároveň důkladně zasytí, což nevede k přejídání, ale naopak k redukci hmotnosti u lidí s nadváhou a obezitou.

button_kupte-zde