Lněné semínko: vlastnosti a jeho účinky

Tato lněná semena pocházející z rostlin lnu setého a měla by být vždy přítomná v naší spíži, a to především pro své výživové vlastnosti (velmi užitečné také pro ty, kteří dodržují vegetariánskou nebo veganskou stravu).

Proč se naučit lněná semínka používat

Lněná semínka jsou jedním z nejlepších rostlinných zdrojů omega-3 esenciálních mastných kyselin. Naše tělo je potřebuje, a proto je nezbytné stravu, která umožňuje jejich přísun, zařadit do jídelníčku. Příjem tohoto přírodního produktů dále zajišťuje dobrou dávku minerálních solí včetně hořčíku a fosforu, vitamínů (zejména skupiny B a vitaminu E) a bílkovin.

Jaké mají lněná semínka účinky na lidský organismus:

  • Lněná semínka jsou považovaná za skutečné lapače nečistot našeho těla, protože pomáhají při čištění organismu a obnovují správnou peristaltiku střev.
  • Mezi další výhody lněných semen patří schopnost stimulovat imunitní systém, mají protizánětlivý účinek a poskytují ochranu močových cest před infekcemi.
  • Lněné semínko slouží jako přírodní doplněk Omega 3. Obecně doporučená dávka jsou 3 čajové lžičky lněného semínka, čerstvě rozemletého a používaného třeba do zeleninových salátů. Semínka mají velmi tvrdou slupku a pokud by se konzumovala celá, s největší pravděpodobností projdou lidským organismem beze změny a nesplní svou funkci.
  • Lněná semínka jsou vynikající pro regulaci střevních funkcí. Nejlepšího efektu se dosáhne jejich konzumací po ponoření do sklenice vody na jednu noc. Pouze tak mohou uvolnit slizy, na které jsou bohaté a které jsou užitečné pro střevní pohodu. Ráno stačí obsah sklenice vypít, je možné i semínka přecedit a vypít jen tekutou část. Jedná se o jednoduchý způsob, jak zlepšit průchod střevem.

Náhrada vajec

Lněné semínko se používají jako alternativa k vejci. Díky slizu, na který jsou bohaté, jsou lněná semínka také vynikající náhražkou ve všech receptech, kde se vejce používá jako pojivo. Ti, kteří jsou na toto jídlo alergičtí nebo se rozhodli je nekonzumovat, mohou zkusit nahradit vejce vzniklým želé vyrobeným z čajové lžičky lněných semen kombinovaných s trochou vody.button_kupte-zde