Seznamte se s lucumou, prosím!

Lucuma je jihoamerické ovoce ze stromu Pouteria lucuma, který roste v údolích And, a to v Peru, Ekvadoru, Chille a Bolívii. Dřevo z těchto stromů je využíváno pro stavební a průmyslové účely.

Peruánci považují lucumu za národní ovoce. Plody mají hutnou dužinu žlutooranžové barvy, s jedním až pěti jádry uvnitř – podle druhu. Jádro se podobá našemu kaštanu. Když je ovoce zralé, má hnědavou slupku. Za příznivých podmínek vyprodukuje jeden strom 200 – 300 kusů těchto plodů.

Struktura syrové dužiny je poněkud sušší a škrobovitá. Avšak chuť je jedinečná – sladká s karamelovým či vanilkovým přídechem. Někomu může připomínat i chuť javorového sirupu. Ponejvíce se lucuma používá do koktejlů, zmrzlin, jogurtů, müsli, koláčů, smoothies, dezertů, pudinků, sirupů. Přidáváním lucumového prášku do těchto jídel a potravin se zvyšuje jejich výživová hodnota, což lze dobře využít u seniorů, v kojenecké výživě, ale i třeba u veganů, vitariánů a frutariánů.

Poteria lucuma byla v určitých obdobích poněkud opomínána, avšak nyní se kvůli mimořádné celosvětové poptávce její pěstování a produkce každoročně zvyšuje.

Lucuma účinky

Protože plody obsahují značné množství škrobu, suší se a vyrábí se z nich sladká a výživná moučka. Obsahuje zejména železo, vápník, fosfor, betakaroten, vlákninu, bílkoviny, niacin. Tento sušený prášek je možné používat coby náhradu cukru – jako výjimečné  a v podstatě mírně ochucené sladidlo s nízkým glykemickým indexem, anebo jako dochucující přísadu některých jídel. Moučkou z lucumy můžeme částečně nahrazovat i mouku při pečení.

Lucuma neobsahuje lepek a je vhodná jak pro vegany a vegetariány, tak i pro diabetiky. Při slazení lucumou dokážete udržet správnou hladinu cukru v krvi.

Jaké prospěch – kromě potravinářských a výživových vlastností – může lucuma přinést našemu tělu?

Může do jisté míry zlepšit náš zdravotní stav i celkovou kondici a je možné ji využít pro hubnutí i vitalitu. Udává se, že lucuma může být přínosem pro zdravou pleť a pokožku, a dokonce i pro kardiovaskulární systém. Některé předpoklady byly již potvrzeny studiemi, jiná tvrzení se ještě posuzují v probíhajících studiích. Avšak jako nutriční doplněk a alternativní sladidlo je lucuma nezpochybnitelná.

Kromě již zmíněných látek a prvků, obsahuje vitamíny A, B, C, antioxidanty a posiluje imunitní systém. Pomáhá zlepšovat trávení.

Doporučené dávkování pro dospělé osoby je 10 g denně, pro děti 3 gramy.

button_kupte-zde