Oslaďte si život zdravěji

Kdo z nás by si dokázal život představit bez sladké chutě? Je to vlastně jedna z prvních, kterou ochutnáme společně s mateřským mlékem. Je tedy pochopitelné, že si na ní postupem času vypěstujeme určitou závislost. Je ale potřeba říci, že sacharidy společně s bílkovinami a tuky představují kombinaci zdravého a vyváženého stravování. Bez sacharidů by naše tělo nebylo schopno fungovat. Nejsou ovšem cukry jako cukry!

 

Sacharidy můžeme rozdělit na jednoduché a složené. Přičemž ty složené zvyšují glykemický index v těle postupně. Příliš si na nich ale nepochutnáte. Setkat se s nimi můžete v luštěninách, zelenině nebo třeba rýži. A pak jsou tu ještě jednoduché cukry, které zvyšují hladinu cukru v krvi velmi rychle. Pokud navíc nedojde j využití energie, kterou s sebou cukry přináší, ukládá se v podobě tuků. Právě jednoduché cukry jsou většinou první záchranou, když vás trápí chutě na sladké.

 

Jak je to s bílým cukrem

Bílý cukr se vyrábí rafinací, díky které získává typickou bílou barvu a zároveň se zbavuje alespoň toho minimálního množství vitamínů a minerálů, které se v něm nachází. Obecně je možné říci, že přírodní cukry jsou zdravější než ty rafinované. Ovšem pokud bychom měli vybrat mezi třtinovým cukrem, stévií, kokosovým cukrem nebo třeba melasou, žádný zásadní rozdíl mezi nimi nehledejme. Postačí se řídit jednoduchého, avšak účinného pravidla. Jakýkoliv cukr může být zdravý, pokud ho používáme střídmě. Nelze úplně říci, který cukr je zdravý a který našemu tělu jednoznačně škodí.

 

Čím cukr nahradit?

Jen málokdo si dokáže život bez sladké chuti představit. Je pro nás jakýmsi požitkem a je proto pochopitelné, že se jí nikdo z nás zcela chtít zdát nebude. Nebojte se použít i třeba trochu netradiční sladidla v podobě sušeného ovoce, které je přirozeně velmi sladké. Na dochucení jogurtu, ovesné kaše nebo müsli se hodí dokonale.

button_kupte-zde