Soli

Nejprodávanější

7 položek celkem
c0343f0166347f8c43e80a45f847dfc2
74 Kč
Kód: 5011
HIMALÁJSKÁ SŮL RŮŽOVÁ JEMNÁ Kód: 1146
eps1
212 Kč
Kód: 4354
epsom1
222 Kč
Kód: 4351

Ačkoli dnes stále na trhu převažuje bílá rafinovaná kuchyňská sůl, zbavená většiny minerálních prvků, mnoho lidí vyhledává spíše mineralizované a prospěšnější druhy solí, které kromě slané chuti poskytnou organismu cenné živiny.

Nejznámější druhy solí

Francouzská (šedá sůl) – přezdívaná jako „Keltská“ vykazuje velké množství minerálních látek. Je to způsobeno pobřežními písky a jílem podél bretaňského pobřeží, z nichž se tyto cenné prvky uvolňují. Proto je také její barva tmavší, spíše šedá než bílá. Naleznete v ní především hořčík, vápník, zinek, mangan, jód, draslík a železo.

Himalájská sůl – je výrazně zbarvená do růžova, až do červena, svému pigmentu vděčí díky vyššímu obsahu železa a karotenoidů. Těží se z ložisek uložených ve vysokých nadmořských výškách, jedná se o pozůstatek zkamenělé mořské soli s příměsí sopečné horniny z doby, kdy na Zemi probíhala bouřlivá sopečná činnost. S himálajskou solí se můžeme setkat v podobě solných lamp, bývá součástí solných jeskyní a je o ni velký zájem z hlediska využití pro dochucování pokrmů.

Růžová sůl – dováží se k nám až od jihovýchodního pobřeží Austrálie, nedaleko Adelaide, kde vstupuje do Tichého oceánu největší australská řeka Murray River. Sůl je obohacena mnoha minerály a stopovými vzácnými prvky a je vyhledávána zejména pro její jemnou chuť.

Černá sůl – obsahuje větší množství síry, která sůl obohatila na pobřeží Havajských ostrovů z doby aktivní sopečné činnosti. Tamní sopečná láva je černá, což se také projevilo na barvě mořské soli. Prodává se v podobě větších krystalů, nebo jako najemno drcená.

Epsomská sůl – kromě solí na přípravu pokrmů existují i soli vhodné pro koupele, zábaly a kosmetické účely. Jednou z nich je Epsomská sůl. Není to chlorid sodný, ale síran hořečnatý a je ceněný zvláště pro vysoký obsah dobře dostupného hořčíku. Aplikuje se zpravidla jako vlasové tonikum, pro koupele nohou a celého těla, přičemž se hořčík do organismu vstřebává pokožkou.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení