Sušené fíky

Nejprodávanější

Fíky sušené BIO 500g
Fíky sušené BIO 500g
Skladem
Kód: 696
 
179 Kč
1 položek celkem

Cena

179180
1179180

Značky

Položek k zobrazení: 1
Fíky sušené BIO 500g
179 Kč

BIO a RAW fíky Zdravý den® jsou velké, šťavnaté a sladké fíky hruškovitého tvaru pěstované v Turecku podle pravidel ekologického zemědělství a sušené na slunci. Jsou vhodné k...

Kód: 696

Fíky se do Evropy dováží buď ve formě čerstvých plodů, nebo jako sušené. Jsou velmi sladké a chutné, jejich lahodné aroma vynikne především u sušených fíků. Sladkou chuť vytváří přirozené sacharidy, ve 100 gramech ovoce se jich nachází přibližně 60 gramů. Obsahují velmi malé množství proteinů a tuků, ale optimální množství vlákniny, která významně snižuje glykemický index. Pokud fíky sušené nebo čerstvé konzumujeme celistvé i se slupkou, nemusíme se obávat inzulinových výkyvů a přetížení slinivky břišní.

Fíky obsahují velké množství minerálů, zejména draslíku, hořčíku, železa, mědi, zinku, manganu a vápníku. Jsou dobrým zdrojem vitamínu E a vitamínů B1 – B6. Jsou však poměrně chudé na vitamín C a karotenoidy.

Z fíků připravíte celou řadu chutných pokrmů. Mohou vytvořit základ ovocných směsí s oříšky, které přidáte do obilných kaší nebo do bílého jogurtu. Dobrý tip je pečený fíkový koláč s mandlemi anebo nepečený dort s tvarohem. Velmi chutné jsou rozmixované v ovocném smoothie, nebo jako součást zmrzlinového poháru se šlehačkou, s oříšky a medem.

 Na co dát pozor při nákupu

Fíky jsou velmi měkké, šťavnaté a sladké a snadno podléhají zkáze, jestliže se příliš pomačkají, a jsou nešetrně transportovány. Výhodné je proto kupovat čerstvé ovoce přímo v den jeho spotřeby. Tento problém ovšem nemusíte řešit u plodů sušených. Na sušené fíky prodej se specializují obchody se zdravou výživou, zakoupíte je i v supermarketu, podstatné ovšem je, aby byl proces sušení šetrný, a aby šlo o produkty z kontrolovaného zemědělství s certifikátem BIO. Měly by být sušené na přímém slunci, nikoli horkým vzduchem při teplotách vyšších, než 50 stupňů Celsia, a neměly by být konzervované rafinovaným cukrem, ani sířené oxidem siřičitým. Cena fíků odpovídá jejich exotickému původu. Jsou potravinou dováženou, a tudíž i dražší, ale nikoli cenově nedostupnou.