Sušené datle

Nejprodávanější

Datle bez pecek - 250g
Datle bez pecek - 250g
Skladem
Kód: 2057
 
49 Kč
Datle BIO 500g bez pecek, sušené
 
149 Kč
2 položek celkem
Datle bez pecek - 250g
49 Kč
Kód: 2057
Datle BIO 500g bez pecek, sušené
149 Kč

BIO datle Zdravý den® odrůdy Deglet Nour pěstované podle pravidel ekologického zemědělství. Datlím Deglet Nour se říká královna všech datlí. Jsou měkké na dotek, mají světle...

Kód: 693

Mnohem lepší volbou než riskovat zdravotní dopady s energetickými drinky, je mít v zásobě sušené datle. Jsou totiž vynikajícím energetickým dopingem, pouhých 100 gramů obsahuje zhruba 300 kcal. Poslouží při jakémkoli sportu, zejména při běhu, cyklistice, bruslení, ale i v silových trénincích v posilovnách, nebo jen doma při strečinku, aerobním cvičení, či při fyzicky náročné práci.

Své vysoké kalorické hodnotě vděčí značnému obsahu sacharidů, které tvoří až tři čtvrtiny jejich celkové hmotnosti. Na proteiny jsou poměrně chudé, ta jsou zastoupena pouhými třemi procenty, ovšem mají dostatek vlákniny. Tím pádem vykazují poměrně nízký glykemický index – vzhledem k tomu, že vláknina redukuje vstřebávání cukrů do krevního oběhu.

Sacharidy nejsou jediným přínosem těchto plodů, pod křehkou slupkou se ukrývá větší množství provitamínu A, vitamínu C, vitamíny B1 – B8, antioxidanty a minerální a stopové prvky – železo, draslík, vápník, hořčík, měď, mangan, selen a dalších zhruba dvacet prvků.

Kde datle koupit

V obchodní síti se většinou objevují ve formě sušených plodů, cena datlí je srovnatelná s jinými druhy sušeného ovoce. Datle se suší buď přímo v místě sklizně na přímém slunci, kde rychleji dozrávají a pak se teprve sklízí, anebo se suší sublimační lyofilizací mrazem při nízkém tlaku vzduchu. Oba způsoby sušení jsou k plodům šetrné a tím pádem jsou v nich obsaženy i látky s vysokou enzymatickou a antioxidační aktivitou. Dobrou volbou je také datlový sirup, který se zpracovává z čerstvých plodů, a může vhodně nahradit rafinovaný řepný cukr.

Datle sušené se hodí i pro přípravu pokrmů, můžete s nimi vyzdobit ovesné placky nebo kaše, vytvořit z nich nepečené zákusky, pečené dorty, záviny, sušenky, ale i vánoční cukroví.