Jak zdravě hubnout

Formování lidského těla ovlivňuje obrovské množství faktorů. Životní styl a stravování, práce, odpočinek a spánek, zájmy a záliby, věk, pohlaví, genetické informace a mnoho dalších. Některé můžeme ovlivnit přímo, jiné není tak snadné obejít, ale přesto je tím hlavním klíčem k hubnutí je vlastní vůle a motivace. 

Pevná vůle není zadarmo

Že bez pracovního úsilí nebudou žádné koláče, ví každý, a totéž se vztahuje i na odhodlání setrvat v touze udržet si ideální hmotnost. Je známo, že dobrým pomocníkem k udržení motivace je rukou psaný text do poznámkového bloku.  Důraz klademe na vlastní rukopis, zapomeňte na klávesnici počítače a tiskárnu, nebo poznámky do mobilu, všechny kladné i záporné postřehy si poznamenávejte propiskou a v poznámkovém bloku často listujte. Z psychologického hlediska to má značný význam, zkušený psycholog vám potvrdí, že je to jakási kniha vlastního života.

Začněte u stravy

Tlouštík při pohledu do zrcadla jistě nejásá nadšením, a pokud takový člověk najde odhodlání svůj obraz v zrcadle změnit, obvykle obouvá tenisky, jde běhat do lesa, nebo si objedná lekce v posilovně. To je sice chvályhodné, ale možná vás překvapí, že ideální hmotnost si lze udržet i pouhou pěší chůzí, turistikou, a jen lehkým pravidelným cvičením, ale s jednou podmínkou – musíte začít u stravy.

Základem jsou živiny ve vyvážené formě – toto heslo si zapamatujte, je velmi důležité. Vyvážený poměr živin najdete pouze u přírodních zdrojů v nezměněné, anebo v téměř nezměněné podobě. Do této kategorie se řadí zelenina, ovoce (i šetrně sušené), zdravé rostlinné tuky lisované za studena, olejnatá semínka a ořechy, celozrnné obiloviny a luštěniny. Všechny tyto složky obsahují vyvážený poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálů, ale i vlákniny.

Dopřát si můžete také kysané a bakteriálně fermentované potraviny (v menším množství), např. Tempeh, anebo (podomácku vyráběné) kvalitní kysané zelí.

Celozrnné obiloviny lze připravovat ve formě vloček, nebo vařit celá zrna. Dobrým tipem na hubnutí a vyživení organismu je žito – nejen žitná mouka, ale především vaření celého žitného zrna, z něhož lze připravit kaši, nebo jej jíst jako přílohu k luštěninám.

Nezapomínejte také na správnou úpravu – obiloviny před vařením přes noc namáčet a vařit v čerstvé vodě, to samé platí i pro luštěniny.