Co je to vláknina a proč je nezbytná

Nahlédneme-li přírodě pod pokličku a podíváme se na složení jednotlivých potravinových zdrojů, zjistíme, jak je většina z nich natolik vyvážená, že nám poskytují vše, co potřebujeme. Třeba takové obilné zrno, ořechy, kuličky hrachu, pecky čočky a fazole ve tvaru ledviny. Každá z nich má ideální poměr sacharidů, proteinů, tuků a vlákniny a každá ze složek dodává našemu tělu energii, vyživuje buňky, pomáhá s jejich regenerací a zároveň odplavuje odpadní produkty.

Vláknina tedy patří do základního vybavení veškerých přírodních potravinových zdrojů, potřebujeme ji k pravidelnému odstraňování přebytků ve formě stolice, a ačkoli se může mnohým z vás toto téma „eklovat“, je pořád lepší se jím zabývat v době prevence, než podstupovat zákroky na trávicím traktu v nemocnici.

Víte, že mnoho lidí stále trápí problémy s vyprazdňováním, a že pravidelná ranní „toaleta na keramické míse“ se jich netýká? Zadržují stolici i několik dnů a to pak způsobuje závažné obtíže. Jistě namítnete, že si můžeme pomáhat čípky, odvary z bylin a dalšími projímadly, ale to jen oddaluje řešení skutečné příčiny – nedostatek vlákniny nebo naopak nadbytek.

S vlákninou totiž není radno si zahrávat, budete-li ji dodávat navíc, můžete to přehnat. A samozřejmě stejně špatně působí i její deficit. Ideální je konzumace přirozených potravin – celozrnného pečiva, obilných kaší z celozrnných vloček nebo přímo z celých zrn, luštěnin, naklíčených semínek, ořechů, ovoce a zeleniny. Nemusíte pak počítat ani kalorie, ani přijaté gramy vlákniny, ta je v těchto zdrojích „propočítána“ naprosto ideálně.

Jak vidíte, lidský organismus je složitý komplex, kde zanedbání každé drobnosti může vést ke katastrofě. Chceme-li si udržet zdravé tělo pro zdravého „ducha“, pak bychom se měli vrátit k přirozenému stravování tak, jak to bylo běžné u našich předků.