Co je to vláknina a proč je nezbytná

Nahlédneme-li přírodě pod pokličku a podíváme se na složení jednotlivých potravinových zdrojů, zjistíme, jak je většina z nich natolik vyvážená, že nám poskytují vše, co potřebujeme. Třeba takové obilné zrno, ořechy, kuličky hrachu, pecky čočky a fazole ve tvaru ledviny. Každá z nich má ideální poměr sacharidů, proteinů, tuků a vlákniny a každá ze složek dodává našemu tělu energii, vyživuje buňky, pomáhá s jejich regenerací a zároveň odplavuje odpadní produkty.

Vláknina tedy patří do základního vybavení veškerých přírodních potravinových zdrojů, potřebujeme ji k pravidelnému odstraňování přebytků ve formě stolice, a ačkoli se může mnohým z vás toto téma „eklovat“, je pořád lepší se jím zabývat v době prevence, než podstupovat zákroky na trávicím traktu v nemocnici.

Víte, že mnoho lidí stále trápí problémy s vyprazdňováním, a že pravidelná ranní „toaleta na keramické míse“ se jich netýká? Zadržují stolici i několik dnů a to pak způsobuje závažné obtíže. Jistě namítnete, že si můžeme pomáhat čípky, odvary z bylin a dalšími projímadly, ale to jen oddaluje řešení skutečné příčiny – nedostatek vlákniny nebo naopak nadbytek.

S vlákninou totiž není radno si zahrávat, budete-li ji dodávat navíc, můžete to přehnat. A samozřejmě stejně špatně působí i její deficit. Ideální je konzumace přirozených potravin – celozrnného pečiva, obilných kaší z celozrnných vloček nebo přímo z celých zrn, luštěnin, naklíčených semínek, ořechů, ovoce a zeleniny. Nemusíte pak počítat ani kalorie, ani přijaté gramy vlákniny, ta je v těchto zdrojích „propočítána“ naprosto ideálně.

Jak vidíte, lidský organismus je složitý komplex, kde zanedbání každé drobnosti může vést ke katastrofě. Chceme-li si udržet zdravé tělo pro zdravého „ducha“, pak bychom se měli vrátit k přirozenému stravování tak, jak to bylo běžné u našich předků.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení